Zástava dechu, umělé dýchání, trojitý manévr

 

Článek popisuje umělé dýchání u dospělých osob, použití trojitého manévru a další rady jak postupovat při zástavě dechu.

 

 

Příčiny zástavy dýchání:

  • vdechnutí cizího tělesa
  • poranění horní krční míchy
  • otevřené poranění hrudníku (pneumotorax)
  • křečové stavy ? epilepsie
  • tetanus
  • zúžení dýchacích cest

 

Jak rozpoznat:

  • cyanóza, vosková bledost
  • nepřítomnost dýchacích pohybů (kontrolujeme zrakem)
  • necítíme proud vydechovaného vzduchu na přikloněné tváři

 

První pomoc u dospělých osob - umělé dýchání z plic do plic

  • poloha na zádech - rovná, tvrdá podložka
  • čistá dutina ústní, vyndaná zubní protéza, odstraněny překážky z dýchacích cest
  • záklon hlavy, udržovaný dlaní přitisknutou na čelo, tatáž ruka, nebo prsty drží nos
  • zahájení 2 - 4 hlubokými vdechy, nečekáme na první výdech (zajistí maximální rozpětí plic, jejich okysličení, rozepnutí nevzdušných ložisek, event. možnost reflexní obnovy dýchání)
  • každý umělý vdech musí být dostatečně dlouhý a hluboký (dle standardů Evropy - 0,4 - 0,6 litrů, dle standardů USA - 0,8 - 1,2 litrů), dále frekvence 12 - 16 vdechů za minutu

 

Jak poznat, že je dýchání účinné: zvedá se hrudník, lepší se barva postiženého, hmatný tep na krkavicích

Pokud se při úvodu umělého dýchání hrudník nezvedá a je cítit při vdechu odpor, je pravděpodobná překážka v dýchacích cestách. Pokud nejde těleso z dýchacích cest odstranit, provádíme umělé dýchání i nadále (bez ohledu na zmiňované cizí těleso v dýchacích cestách) - lepší nějaká resuscitace, než žádná!

Dutinu ústní čistíme a revidujeme v leže na zádech v mírném záklonu a otočení hlavy na straně. Předcházíme tak možné aspiraci, nebo zapadnutí případného tělesa do hlubších částí dýchací trubice.(Tímto způsobem nelze provádět při poranění páteře).

Při nemožnosti otevření dutiny ústní z důvodu např. křečí použijeme k otevření tzv. trojitý manévr. Ten použijeme i při podezření na poranění krční páteře. Své prsty pokládáme za úhel dolní čelisti, palce vedle sebe na bradu, tahem za úhel a mírným tlakem na bradu dolní čelist povytahujeme a vysouváme dopředu. Vytáhneme tak závěsný aparát jazyka, který uvolní dýchací cesty.

 

Odstranění překážky z dýchacích cest

 

V případě, že jste zjistili cizí těleso v ústní dutině, které lze nenásilně odstranit, je důležité toto provést. Pokud se jedná pouze o zapadlý kořen jazyka, problém vyřešíte záklonem hlavy a otevřením úst. NIKDY neprovádějte záklon hlavy, pokud se nepřesvědčíte, že je ústní dutina čistá – hrozí pak, že se těleso dostane hlouběji do dýchacích cest. Pokud má postižený v ústech uvolněnou zubní protézu je důležité ji taktéž vyjmout.

 

   Pokud se postižený dusí a je stále při vědomí, lze jej vyzvat k úpornému kašli, případně uvést ho do předklonu a silně jej dlaní udeřit do zad (mezi lopatky, ale vždy mimo páteř). To opakujeme až 5x.
   Pokud ani úder nepomůže, lze použít Heimlichův manévr (HM): stoupneme si za postiženého (případně klekneme, pokud dusící se osoba sedí na zemi a nedokážeme ji zvednout do vzpřímeného postoje), obejmeme jej kolem hrudníku, spodní ruku sevřeme v pěst a umístíme pod hrudní kost. Druhou rukou si pěst pevně uchopíme. Stlačujeme oblast pod hrudní kostí směrem k sobě a nahoru. HM lze kombinovat s údery do zad v poměru 5:5. Nikdy jej nepoužívejte u dětí mladších 1 roku a velmi opatrně u těhotných.
   HM + údery do zad opakujeme, dokud nedojde k uvolnění tělesa nebo dokud postižená osoba neupadne do bezvědomí. Poté je na místě zavolat záchrannou službu (ZS) a zahájit KPR.

U novorozenců a kojenců se využívá místo HM tzv. Sendvičový manévr: Dítě si položíme bříškem na předloktí, aby hlavička směřovala dolů a provedeme 5 přiměřených úderů do zad (opět mezi lopatky a mimo páteř). Případně lze dítě zvednout za nohy, hlavou dolů a opět provést několik úderů do zad.